Karl Tammaru Trio: põhjamaine jazz veidike ebatavalisemas kontekstis

Põhjamaine jazzitrio koosseisus Karl Tammaru (fretless bass), Kirke Karja (klahvpillid) ja Aapo Watanen (löökriistad).

Karl Tammaru on bassimängija ja helilooja, kellelt tekkis soov kokku panna kolmeliikmeline ansambel, eesmärgiga leida uus hingamine just taolises koosseisus. Algne inspiratsioon tuleneb vanast heast jazztrio formaadist, selle võimalustest ja ühtlasi ka igal liikmel lasuvast võrdlemisi suurest vastutusest. Tekkis soov proovida kätt väiksemale, improvisatsioonipõhilisele bändile kirjutamisel. Põhimõtteliseks aluseks on tahe teha muusikat võimalikult vabade kätega, anda muusikutele täielik vabadus ennast väljendada ja improviseerida vastavalt nende endi (ja muusika) iseloomule ning emotsionaalsele taotlusele. Muusikat iseloomustab kontseptuaalselt lihtne ülesehitus nii koosseisu kui ka muusika poolelt. Kõlapildi varieerimiseks tekib vajadus vahetada rolle muusikas ja olla võimalikult loovad vormi osas. Valdavalt on muusikas tunda kargemat hõngu, kuid nii palju kui võimalik, on taotlus ikkagi erinevaid žanre omavahel segada. Lühidalt – põhjamaine jazz veidike ebatavalisemas kontekstis.

Karl on basskitarrist, kes otsib aina uusi väljakutseid muusikuna, katsudes hoiduda standardsetest lahendustest. Inspireerituna originaalsusest asus ta pidevalt muusikat kirjutades mõni aasta tagasi oma unikaalset häält otsima.

Kirke on juba mõnda aega Eesti muusikamaastikul figureerinud silmapaistvalt omanäolise pianisti ja heliloojana. Tema hindamatu kogemus ja äärmiselt lai silmaring lubavad tal tekitada muusikalisi hetki, mida ei ole võimalik kirja panna.

Aapo on trummar Soomest, kelle dünaamiline ja õhuliselt mänglev lähenemine selle trio maaliliselt kõlama paneb.

Karl Tammaru Trio astub TUJA festivalil üles 4. märtsil Haapsalu Jazziklubis ja 5. märtsil Philly Joe’s.

TUJA ehk Tudengijazz on vanima traditsiooniga rütmimuusikafestival, mis toimub tänavu juba 39. korda 2.-6. märtsil 2021. Festivali eesmärk on toetada noorte muusikute initsiatiivi, loomingulisust, rahvusvahelist koostööd ning seeläbi Eesti jazzi arengut. TUJA toob kokku noored talendid nii Eestist kui ka teistest Euroopa riikidest sooviga pakkuda üliõpilastele väljundit uue heliloomingu tekkeks, esitamiseks ning rahvusvahelisteks projektideks. Lisaks esinemisväljundi pakkumisele toimub TUJA raames noortele muusikutele hariduslik mentorlus- ja seminariprogramm. Tänavu toimub festival piirangute tõttu vaid eesti bändidega Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Haapsalus. TUJA festivali korraldab Eesti Jazzliit.

Foto:Kevin Kohjus